Jak správně jíst! Co je největší mýtus ve výživě

Po sacharidech přijatých po 18 hodině přibíráte

Tento mýtus nabádá zkonzumovat poslední sacharidové jídlo před šestou hodinou večerní a poté už nejlépe nejíst nic, popřípadě pouze zeleninu nebo bílkoviny v podobě nízkotučného jogurtu či kuřecích prsou vařených na vodě. Je tomu opravdu tak? Jsou sacharidy přijaté ve večerních hodinách důvodem přibírání?

Sacharidy večer jsou stejné jako sacharidy ráno

Vaše tělo nepozná, kdy sacharidy přijímáte. Pro hubnutí, nabírání či udržování je důležitý celkový, denní kalorický příjem nehledě na to, do kolika porcí své jídlo rozložíme a kdy jídlo zkonzumujeme.

Každý jsme individuální a každému budou sedět jiné stravovací návyky. Někdo je zvyklý snídat velkou snídani a večer už jí pouze salát s kuřecím masem, někdo naopak k snídani zakousne jen malé jídlo a večer si připraví kuřecí rizoto. Důležité je, aby dieta byla konzistentní a udržitelná a to je základ. Pokud budete od 6 večer trpět hlady, určitě u takové diety nezůstanete celý život.

A jak se tedy stravovat?

Vypočítejte si svůj denní kalorický příjem dle Vašich požadavků. Rozložte si kalorie mezi tuky, bílkoviny a sacharidy a poté si naplánujte jídla během dne. Každé jídlo by mělo obsahovat kompletní sacharidy, zdravé tuky a kvalitní bílkoviny. Počet jídel není důležitý, jen zkuste dodržet 3 až 5 hodinové rozestupy. Stravujte se dle stanoveného jídelníčku a vypozorujte, jak Vaše tělo reaguje, co Vám sedí a co naopak nesedí.

Nezapomínejte, že dieta nemá být o trpění a hladovění, ale o zdravém, udržitelném životním stylu, plného zdravých a kvalitních potravin a pestrých jídel.

Dávejte na pocit, ne na doporučení rádoby výživových poradců. Pokud Vám vyhovuje večer pouze bílkovinová večeře, zvolte takovou, pokud naopak potřebujete večer doplnit energii sacharidy, dopřejte si sacharidové jídlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *