Fotografie krajiny Moravského Toskánska obletěly celý svět a díky tomu často potkáte u cesty pár asijských novomanželů, kteří se rozhodli zvěčnit své svatební fotografie právě tady na Jižní Moravě.  Renomovaný časopis Condé Nast Traveller ji dokonce zařadil mez 50 nejkrásnějších míst na Zemi. Ovšem nejsou to jen fotografie, které dělají tuto krajinu jedinečnou. Můžeme vám zaručit, že kromě výjimečných pohledů na tuto malebnou krajinu, vám i místní obyvatelé, místní flóra a fauna, folklór, víno, a dokonce i historické momenty, které se na tomto území odehrály, připraví jedinečné zážitky, na které budete rádi vzpomínat. Připravili jsme si pro Vás podrobný plán výletu, srdcem Moravského Toskánska, který můžete použít v jakoukoliv roční dobu.

Moravské Toskánsko na kole
Foto: Fotografové na stráži (Autor) 

Historie Moravského Toskánska

Oblast, která si díky své podobnosti k italskému regionu Tuscany vysloužila název Moravské Toskánsko. Nachází se na Jižní Moravě v severozápadní části Slovácké podoblasti, do které spadají obce Šardice, Karlín, Násedlovice, Archlebov, Strážovice a Svatobořice-Mistřín. Po dlouhá léta byly tyto skvosty místními přehlíženy a brány za samozřejmost. O dobrou pověst tohoto regionu se zasloužili teprve fotografové, pro které vytváří vlnitá krajina s nepřeberným množstvím remízků, bio pásů a náhodně postavených kapliček v rozsáhlých plochách zemědělské půdy jedinečnou scenérii. Svůj podíl na tvorbě této jedinečné krajiny má i důlní činnost, která byla ukončena v 90. letech minulého století. Opuštěné lignitové doly za sebou zanechaly prázdné chodby, které se působením tíhy a času propadají a sem tam vytvoří několika metrový kráter na zemském povrchu. Povrch je tak v této oblasti dosti živý a příroda stále pracuje na svém uměleckém díle.

Vyrážíme na cestu

Náš výlet začneme v Šardicích, které se nachází v samém srdci Moravského Toskánska. Jako přemisťovací prostředek pro náš výlet můžeme zvolit jízdní kolo, motocykl, automobil a pokud máte čas můžete vyrazit klidně i pěšky, třeba se svými čtyřnohými mazlíčky. Délka naši cesty je něco málo přes 10 kilometrů a volným tempem se dá ujít asi za 3 hodiny.

Šardice, brána do srdce Moravského Toskánska

Šardice se nacházejí 8 km jihozápadně od Kyjova a svůj domov zde má přibližně 2 200 obyvatel. V centru obce se nachází kostel svatého Archanděla Michaela, který bude našim výchozím bodem. Vyrazíme západním směrem a asi po 800 m se dostaneme k bývalém sídlu augustiánského řádu, kde mimo jiné přebýval i otec genetiky Johann Gregor Mendel, dnes se zde nachází muzeum vah a tradic. Příležitostně je toto místo využíváno k různým obecním akcím. S rezidencí po pravé straně budeme pokračovat až na konec zastavěné části obce, kde budeme pokračovat údolím až k pomníku svaté Trojice. Naproti pomníku můžete vidět suchý poldr, který slouží k zastavení vody při nárazových deštích. V katastru Šardic se nachází celkem tři suché poldry a jedna vodní nádrž. Naše cesta zde přechází do mírného stoupání, bez kterého by ale tato krajina ztratila své kouzlo. Cestu kopíruje jeden z mnoha biokoridorů, který slouží jako úkryt pro divokou zvěř. Současně v nás vyvolává pocit, že z přírody nemůžeme jen brát, ale musíme i dávat. Za tímto biokoridorem krajina odkrývá svoje mohutné vlnobití, které nás doslova odzbrojilo.

Foto: Kostel svatého Archanděla Michaela (Autor)

Přecházíme po hřebenu

Za rozcestím v opačném údolí je možné vidět obec Karlín. Pokud bychom pokračovali doleva, dostali bychom se nad obec Hovorany a k přírodní památce Hovoranské Louky, to ale třeba příště. My budeme pokračovat doprava s dalším biokoridorem po levé ruce a jedinečnými pohledy po ruce pravé. Po asi 1,5 km se dostáváme k vinicím místních vinařů, kteří jsou vyhlášení po celém světě. Zde se na rozcestí dáme opět doprava a po boku moravských vinic budeme sestupovat dolů do údolí. Dostáváme se na rozcestí U Lip, kde se nachází kříž z roku 1898. Vpravo se nachází již druhý suchý poldr na naší cestě. My se ale dáme doleva, kde budeme procházet mezi višňovým sadem po pravé ruce a vinařskou tratí Dubový po ruce levé, dokud nedojdeme k dalšímu rozcestí.

Z kopce dolů a zase nahoru

Vpravo už na nás čeká další stoupání, tentokrát v prudším provedení, které nás dovede do vinařské čtvrti Požární. Tady se nám otvírá samotné srdce Moravského Toskánska. Kochat se můžeme pohledy na všechny světové strany. Na severu se tyčí dominanta Moravské Toskánska – „Stražovják“ s vysílačem Babí lom. V dálce na severovýchodě lze pozorovat pohoří Chřiby s hradem Buchlov na své východním úbočí. O něco dál na východ je zase pohoří Bílé Karpaty se svým vysílačem na vrcholu Velké Javořina. Na jihu to zase jsou Malé Karpaty na slovenském území. Při příznivé dohlednosti je možné dohlédnout až do rakouských Alp, které jsou jihozápadním směrem. Nakonec při pohledu na západ můžeme vidět siluetu Pálavy. Když zaostříme náš zrak na mnohem menší vzdálenost, můžeme v údolí najít vodní nádrž Zápověď, která je útočištěm mnoha rybářů v létě a vášnivých bruslařů v zimě. Na úbočí kopce již typické vlnovité rysy s množstvím hájků, remízků, biopásů a sadů. V údolí se také nachází spojnice mezi tzv. Rajčatárnou a Stražovicemi s malinkou bílou kapličku jen kousek od ní. Nepřehlédnutelná je místní rozhledna v podobě vinného sudu. Po zdolání jen několika málo schodů se dostaneme o několik metrů výše, kde můžeme ukojit svou touhu po těch všech pohledech, které jsme viděli na fotografiích. Budete-li mít takové štěstí jako my, zažijete jednu z nejintenzivnějších zlatých hodinek vůbec. Pokud by to pro vás stále bylo málo, navštívite místní aeroklub Kyjov, kde o víkendech a svátcích nabízí vyhlídkové lety právě nad touto krajinou.

Foto: Let na Moravských Toskánskem (Autor)

Je nutné být na pozoru a nalít si čistého vína

Budeme-li následovat cestu z kopce dolů, dovede nás k dalšímu suchému poldru, který se nachází na hranici zastavěné obce. Přívalové deště, které způsobili potopy a obrovské škody jak na majetku, tak na životech mají místní stále v paměti. Proto nepodceňují připravenost na cokoliv a snaží se docílit toho, aby se v Šardicích už žádná katastrofa neodehrála. Dostáváme se opět na rozcestí, kde najdeme křížek z roku 1804 a kámen připomínající důlní činnost v Šardicích. Pokud bychom se rozhodli v Šardicích ještě setrvat můžeme navštívit jeden z vinných sklípku, které se nachází v ulici vedoucí ven z vesnice. Budeme-li mít štěstí bude mít jeden ze sklípku otevřené dveře. Místní jsou velmi přátelští a jen tak se nevzdají možnosti povyprávět o svém kraji při sklence víno. Pokud je požádáte určitě vás vezmou do svých podzemních chodeb, kde uchovávají svá nejlepší vína. Na oplátku si u nich můžete koupit vína s jistotou kvality a nízké ceny. Jen pozor, aby se váš výlet neprotáhl na několik dní.

Foto: Archivní láhev Modrý Portugal od místního vinaře (Autor)

Cílová rovinka

Pokud vás ještě síly neopustily nebo jste nepřenocovali u džbánu vína, čeká vás poslední úsek našeho výletu. Budete-li následovat koryto Šardického potoku, můžeme se ještě i tady rozplývat na některými předzahrádkami o které místní s láskou pečují. Na konci ulici se však už tyčí kostel svatého Archanděla Micheala, který byl našim výchozím bodem a nyní je i bodem konečným.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *